• Facebook
menu button

Program for Kimbrerskuet 2018

 

Program – Speakers Corner og øvrige indslag

Fredag

Ulrik Krogsgaard er konferencier fredag eftermiddag.

Kl. 11.00       Speakers Corner - Smag på Naturens spisekammer – 4H’s naturvejleder giver forslag til brug af naturens spisekammer hjemme i køkkenet med små simple retter, der tilberedes sammen med børn 

Kl. 12.30       Speakers Corner - Storvildtjagt i Afrika – Fhv. borgmester i Vesthimmerland Knud Kristensen fortæller om sine mange jagtture til Afrika

Kl. 13.30       Speakers Corner - Arbejsmiljø i Landbruget – René Lund Hansen, medlem af arbejdsmiljøudvalget hos Landbrug & Fødevarer, fortæller om den indsats der gøres, for at nedsætte antallet af arbejdsulykker i Dansk Landbrug.

Kl. 14.30       Speakers Corrner - Afrikansk svinepest, hvor stor er risikoen for at danske svinebesætninger bliver ramt – og hvad har det af konsekvenser for erhvervet og eksporten – Svineproducent Ulrik Krogsgaard,  Agathesminde, Løgstør fortæller om bekymringer og konsekvenser, hvis Dansk Landbrug bliver ramt af denne frygtede sygdom.

Kl. 15.00       Speakers Corner - Præsentation og overrækkelse af pengepræmie til skuets bedste fjerkræ, due og kanin

Kl. 15.30       Speakers Corner - Ulven er kommet til Danmark, indlæg af Ulvedebatør Erik Poulsen, Herning.

Kl. 15.30       Store Ring - Hvor kommer kødet fra – Slagteren fra AalestrupKreaturslagteri / Himmerlands Kød viser udskæringerne på et rigtigt dyr 

 

Lørdag

Kl. 10.30       Fåreringen - Klipning af får, fåreklipper Kasper Ledet Hansen fortæller om klippeteknikker og hvad ulden kan bruges til

Kl. 11.00       Speakers Corner - Bier – antallet af biavlere og bier i den danske natur falder – hør hvilke konsekvenser det har for avlen af frugter og bær i Danmark, indlæg ved Biavler Torben Nielsen

Kl. 12.00       Speakers Corner - Præsentation af høns, duer og kaniner

Kl. 11.30       Fåreringen - Klipning af får på tid – se fåreklipper Kasper Ledet Hansen demonstrere hvor hurtigt han kan klippe et får

Kl. 12.30 – 13.00   Fåreringen - Dyrskueklargøring af heste – se Sophie Rishøj fra RHorses klargøre en hest til dyrskue

Kl. 13.00 –13.45 Fåreringen - Præsentation af børnedyrskuet 

Kl. 15.00       Fåreringen - Kaninhop 

 

FREDAG DEN 5. OKTOBER

09.30

Skuet åbner.

 

09.30

Bedømmelse af kaniner, fjerkræ og duer.

Hal II

09.30 – 15.30

Bedømmelse af får og geder afsluttende med ærespræmiekonkurrence og hædring af ”Skuets bedste får/vædder”.

Lille ring

 

10.00 – 13.15

Bedømmelse af Charolais. 

Store ring

 

11.00 – 12.30

Enkeltdyrsbedømmelse af malkekvæg. 

Store ring

12.15

Dyrskuetaler v. borgmester for Vesthimmerlands Kommune – Per Bach Laursen og næstformand for Kimbrerskuet – Børge Pilgaard, NF Plus.

 

12.30 – 13.00

Ærespræmiekonkurrence og udpegning af modeldyr – herunder hædring af ”Miss Himmerland”.

Store ring

13.15 – 14.00

Bedømmelse af malkekvæg – besætningsgrupper.

Store ring

14.00 – 15.00

Ærespræmiekonkurrence for Charolais og udpegning af modeldyr.

Store ring

 

15.00 – 15.30

Mønstringskonkurrence for malkekvæg.

Store ring

16.00

Malkekvæget må forlade skuet.

 

15.30 – 18.30

Hal II klargøres til ”Høstfest”.

 

18.30 – 20.00

Der serveres mad på indgangsbilletten fra kl. 18.30 – 20.00. Aftenprogrammet begynder kl. 18.30.

Hal II

22.00

Skuet lukker.

 

 

LØRDAG DEN 6. OKTOBER

09.00

Skuet åbner.

 

09.00 – 11.15

Bedømmelse af heste, herunder også 4H-heste med tildeling af rosetter

Udendørs baner

09.00 – 11.00

Bedømmelse af kødkvæg med afsluttende ærespræmietildeling. 

Store ring

11.00 – 11.45

Mønstringskonkurrence for kødkvæg -  juniorer (til og med 14 år) og seniorer (15 år og derover).

Store ring

11.15 – 12.45

Mønstringskonkurrence for heste – juniorer (under 18 år) og seniorer (18 år og derover).

Udendørs baner

11.45 – 12.00

Præsentation af 4H-dyr.

Store ring

12.00 – 13.40

Tværgående konkurrencer for kødkvæg

  • bedste besætningsgruppe
  • bedste par
  • bedste kvie max. 24 mdr. efter insemineringstyr 
  • skuets bedste han- og hundyr. 
  • ”Skuets bedste kødkvægsdyr”.

Store ring

12.15 – 13.40

Agility konkurrence for heste.

Udendørs baner

11.30 – 12.00

Præsentation af høns, duer og kaniner.

Speakers Corner

13.00 – 13.45

Præsentation af børnedyrskuet.

Lille ring

13.40 – 15.30

Præsentation af heste.

Store ring

15.30 – 16.15

Finale med hædring af bedste 

  • mønstrer (junior og senior)
  • agility-deltager
  • føl 
  • Fritidshest

Derefter følger ærespræmiekonkurrencen for heste. 

  • skuets smukkeste hest valgt af publikum
  • åben votering af dommerne blandt de fire sidste heste i konkurrencen, 
  • hædring af ”Skuets bedste hest”. 

Store ring

16.15

Skuets formand, Ulrik Lund, slutter af med at takke alle deltagere på Kimbrerskuet 2018.

 

16.30

Dyrene må forlade skuet (intet dyr må forlade skuet førend dette tidspunkt).

 

16.30

Skuet lukker.

 

 

Ret til ændringer forbeholdes.